
Recom Power
Product No:
RS3-1205S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 3W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.853
16.853
5
16.7276
83.638
10
16.5984
165.984
25
16.33924
408.481
50
15.561
778.05
100
14.26425
1426.425
250
14.0049
3501.225
500
13.832
6916
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS3 (3W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 79% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS3-1205 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 600mA |