
Recom Power
Product No:
RS3-1212D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.4065
16.4065
5
16.2773
81.3865
10
16.1519
161.519
25
15.8992
397.48
50
15.14205
757.1025
100
13.88026
1388.026
250
13.627864
3406.966
500
13.4596
6729.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS3 (3W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 83% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS3-1212 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 125mA, 125mA |