
Recom Power
Product No:
RS3-2405SZ/H2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 3W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
24.3105
24.3105
5
24.1262
120.631
10
23.94
239.4
25
23.56608
589.152
50
22.44375
1122.1875
100
20.57339
2057.339
250
20.199356
5049.839
500
19.95
9975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS3 (3W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 79% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS3-2405 |
| Voltage - Isolation | 2 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 27V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 600mA |