
Recom Power
Product No:
RS3-243.3SZ/H2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
24.548
24.548
5
24.3561
121.7805
10
24.168
241.68
25
23.79028
594.757
50
22.6575
1132.875
100
20.769375
2076.9375
250
20.39175
5097.9375
500
19.95
9975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS3 (3W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 73% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS3-243.3 |
| Voltage - Isolation | 2 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 27V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 600mA |