
Recom Power
Product No:
RS3-4805S/H3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 3W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
21.4795
21.4795
5
21.3123
106.5615
10
21.147
211.47
25
20.8164
520.41
50
19.82536
991.268
100
18.173215
1817.3215
250
17.842786
4460.6965
500
17.6225
8811.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS3 (3W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 81% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS3-4805 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C |
| Voltage - Input (Max) | 72V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Current - Output (Max) | 600mA |