
Recom Power
Product No:
RS3K-2405SZ/H3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
3W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE' S
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.5025
8.5025
5
8.379
41.895
10
8.25835
82.5835
25
8.01534
200.3835
50
7.77252
388.626
100
7.529605
752.9605
250
7.286728
1821.682
500
6.800955
3400.4775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS3K-Z (3W) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Efficiency | 84% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 3 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, cURus |
| Standard Number | 62368-1 |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 600mA |
| Supplier Device Package | - |