
Recom Power
Product No:
RS6-053.3S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 6W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.4685
14.4685
5
14.3583
71.7915
10
14.2481
142.481
25
14.02884
350.721
50
13.59051
679.5255
100
12.275235
1227.5235
250
12.056032
3014.008
500
11.836829
5918.4145
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS6 (6W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO |
| Efficiency | 83% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 6 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 6 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS6-053.3 |
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 1.3A |