
Recom Power
Product No:
RS6-1205D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 6W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.903
15.903
5
15.7795
78.8975
10
15.6579
156.579
25
15.41736
385.434
50
14.93552
746.776
100
13.49019
1349.019
250
13.249308
3312.327
500
13.008388
6504.194
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS6 (6W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO |
| Efficiency | 85% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 6 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 6 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | -5V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS6-1205 |
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 600mA, 600mA |