
Recom Power
Product No:
RS6-2412D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.777
16.777
5
16.6478
83.239
10
16.5186
165.186
25
16.26058
406.5145
50
15.48614
774.307
100
14.19566
1419.566
250
13.937564
3484.391
500
13.7655
6882.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS6 (6W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO |
| Efficiency | 87% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 6 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS6-2412 |
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 250mA, 250mA |