
Recom Power
Product No:
RS6-2415S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 15V 6W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.485
15.485
5
15.371
76.855
10
15.2532
152.532
25
15.01836
375.459
50
14.54906
727.453
100
13.141065
1314.1065
250
12.906396
3226.599
500
12.671746
6335.873
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RS6 (6W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO |
| Efficiency | 87% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 6 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 6 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RS6-2415 |
| Voltage - Isolation | 1.6 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 75°C |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 400mA |