
KEMET
Product No:
RSBEC2470Z300K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.28215
2.8215
50
0.19741
9.8705
100
0.16929
16.929
500
0.126939
63.4695
1000
0.107198
107.198
2500
0.101555
253.8875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | RSB |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | High Temperature |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
| Base Product Number | RSBEC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.260" (6.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |