
KEMET
Product No:
RSBPC1100AA00J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.247
2.47
50
0.1729
8.645
100
0.1482
14.82
500
0.111188
55.594
1000
0.093888
93.888
2500
0.088948
222.37
5000
0.084008
420.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | RSB |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | High Temperature |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
| Base Product Number | RSBPC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 220V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.260" (6.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |