
KEMET
Product No:
RSBPC1220Z300K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.31445
3.1445
50
0.22021
11.0105
100
0.18886
18.886
500
0.141626
70.813
1000
0.119596
119.596
2500
0.113297
283.2425
5000
0.107008
535.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | RSB |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | High Temperature |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 2200 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) |
| Base Product Number | RSBPC |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked |
| Voltage Rating - AC | 220V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.299" (7.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |