
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSF12FTR562
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 0.562 OHM 1% 1/2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.3192
3.192
25
0.23636
5.909
50
0.17404
8.702
100
0.12787
12.787
250
0.105602
26.4005
500
0.087058
43.529
1000
0.062985
62.985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | RSF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 562 mOhms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |