
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSF1FTR750
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 0.75 OHM 1% 1W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.29545
2.9545
25
0.21508
5.377
50
0.1558
7.79
100
0.11552
11.552
250
0.088654
22.1635
500
0.069844
34.922
1000
0.048355
48.355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | RSF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 750 mOhms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |