
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSF2JTR270
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 0.27 OHM 5% 2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.2565
2.565
25
0.18962
4.7405
50
0.13965
6.9825
100
0.102505
10.2505
250
0.084702
21.1755
500
0.069825
34.9125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | RSF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 270 mOhms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |