
Recom Power
Product No:
RSH2-0505S/H3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.6495
10.6495
5
10.5697
52.8485
10
10.48895
104.8895
25
10.32764
258.191
50
10.00502
500.251
100
9.03678
903.678
250
8.875432
2218.858
500
8.714084
4357.042
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | RSH2 |
| Package | Tube |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Efficiency | 81% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 2 W |
| Package / Case | 14-SMD Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus |
| Standard Number | 62368-1 |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 400mA |
| Supplier Device Package | - |