
Recom Power
Product No:
RSH2-0512S/H3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.8105
14.8105
5
14.7003
73.5015
10
14.5882
145.882
25
14.364
359.1
50
13.91522
695.761
100
12.5685
1256.85
250
12.344072
3086.018
500
12.119625
6059.8125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | RSH2 |
| Package | Tube |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Efficiency | 82% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 2 W |
| Package / Case | 14-SMD Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus |
| Standard Number | 62368-1 |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 167mA |
| Supplier Device Package | - |