Home / DC DC Converters / RSH2-053.3S/H2-R
RSH2-053.3S/H2-R
Recom Power
Product No:
RSH2-053.3S/H2-R
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series RSH2
Package Tape & Reel (TR)
Features Remote On/Off
Efficiency 78%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 1.65 W
Package / Case 14-SMD Module, 7 Leads
Product Status Active
Approval Agency cURus
Standard Number 62368-1
Control Features -
Size / Dimension 0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 500mA