
Recom Power
Product No:
RSH2-2405S/H3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 2W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.5545
10.5545
5
10.4709
52.3545
10
10.39015
103.9015
25
10.23036
255.759
50
9.91059
495.5295
100
8.951565
895.1565
250
8.791718
2197.9295
500
8.631871
4315.9355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | RSH2 |
| Package | Tube |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Efficiency | 81% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 2 W |
| Package / Case | 14-SMD Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus |
| Standard Number | 62368-1 |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 400mA |
| Supplier Device Package | - |