RSH2-243.3S/H3
Recom Power
Product No:
RSH2-243.3S/H3
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series RSH2
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 1.65 W
Control Features -
Size / Dimension 0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 500mA