
Samtec Inc.
Product No:
RSM-106-02-L-S-TR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
725
1.595174
1156.50115
1450
1.367288
1982.5676
2175
1.321706
2874.71055
3625
1.276135
4625.989375
5075
1.212333
6152.589975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board |
| Series | RSM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.240" (6.10mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | RSM-106 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 3.1A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |