
Recom Power
Product No:
RSO-0505S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.772
18.772
5
18.6257
93.1285
10
18.4813
184.813
25
18.19288
454.822
50
17.32648
866.324
100
15.88267
1588.267
250
15.593908
3898.477
500
15.4014
7700.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RSO (1W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 75% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RSO-0505 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 200mA |