
Recom Power
Product No:
RSO-0505S/H2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.8145
20.8145
5
20.6549
103.2745
10
20.49435
204.9435
25
20.1742
504.355
50
19.21356
960.678
100
17.61243
1761.243
250
17.292204
4323.051
500
17.036027
8518.0135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RSO (1W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 75% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RSO-0505 |
| Voltage - Isolation | 2 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 200mA |