
Recom Power
Product No:
RSO-0509S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 9V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.9525
18.9525
5
18.8043
94.0215
10
18.658
186.58
25
18.36616
459.154
50
17.49159
874.5795
100
16.03391
1603.391
250
15.742412
3935.603
500
15.509206
7754.603
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RSO (1W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 78% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RSO-0509 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 111mA |