RSO-053.3D
Recom Power
Product No:
RSO-053.3D
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RSO (1W)
Package Tube
Features Remote On/Off, SCP
Efficiency 72%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 1 W
Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
Product Status Active
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RSO-053.3
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 150mA, 150mA