
Recom Power
Product No:
RSO-1205DZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
21.736
21.736
5
21.5688
107.844
10
21.40255
214.0255
25
21.06796
526.699
50
20.06476
1003.238
100
18.392665
1839.2665
250
18.058246
4514.5615
500
17.8353
8917.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RSO (1W) |
| Package | Tube |
| Features | SCP |
| Efficiency | 77% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | -5V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RSO-1205 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 100mA, 100mA |