
Recom Power
Product No:
RSO-1212S/H3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.6625
20.6625
5
20.5086
102.543
10
20.349
203.49
25
20.03094
500.7735
50
19.07714
953.857
100
17.48741
1748.741
250
17.169464
4292.366
500
16.9575
8478.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RSO (1W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 80% |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RSO-1212 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 83mA |