
Recom Power
Product No:
RSO-1215D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.6745
19.6745
5
19.5263
97.6315
10
19.37525
193.7525
25
19.07258
476.8145
50
18.16438
908.219
100
16.650745
1665.0745
250
16.348018
4087.0045
500
16.1462
8073.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RSO (1W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 79% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | -15V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RSO-1215 |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 34mA, 34mA |