
Recom Power
Product No:
RSOE-0505S/H2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 5V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.505
7.505
5
7.3986
36.993
10
7.29125
72.9125
25
7.07674
176.9185
50
6.86242
343.121
100
6.64791
664.791
250
6.433438
1608.3595
500
6.004551
3002.2755
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Recom Power |
| Type | Isolated Module |
| Series | ECONOLINE RSOE-Z (1W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency | 76% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 8-SIP Module, 7 Leads |
| Product Status | Active |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Base Product Number | RSOE-0505 |
| Voltage - Isolation | 2 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 9V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 200mA |