RSPF12JA1K15
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSPF12JA1K15
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 1.15K OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series RSPF
Package Tape & Box (TB)
Features Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 1.15 kOhms
Composition Metal Oxide Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -200/ +350ppm/°C