
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RSPF2FT3R01
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Description:
RES 3.01 OHM 1% 2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.551
0.551
10
0.4256
4.256
25
0.32414
8.1035
50
0.24092
12.046
100
0.179075
17.9075
250
0.151278
37.8195
500
0.129675
64.8375
1000
0.0988
98.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Stackpole Electronics Inc |
| Series | RSPF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Flame Proof, Moisture Resistant, Safety |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 3.01 Ohms |
| Composition | Metal Oxide Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | -200/ +350ppm/°C |