
YAGEO
Product No:
RT0402BRB076K98L
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/16W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.627
0.627
10
0.51965
5.1965
100
0.34903
34.903
500
0.252472
126.236
1000
0.204202
204.202
2500
0.197514
493.785
5000
0.193059
965.295
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | RT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Tolerance | ±0.1% |
| Resistance | 6.98 kOhms |
| Composition | Thin Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.014" (0.35mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C |