
YAGEO
Product No:
RT0402BRC076K8L
Manufacturer:
Package:
0402
Batch:
-
Description:
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.4769
4.769
100
0.27778
27.778
500
0.196441
98.2205
1000
0.1558
155.8
2500
0.150414
376.035
5000
0.147611
738.055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | RT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Tolerance | ±0.1% |
| Resistance | 6.8 kOhms |
| Composition | Thin Film |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.014" (0.35mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C |