RT0402CRE0773R2L
YAGEO
Product No:
RT0402CRE0773R2L
Description:
RES SMD 73.2OHM 0.25% 1/16W 0402
Features -
Tolerance ±0.25%
Resistance 73.2 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±50ppm/°C