RT0402FRE07750RL
YAGEO
Product No:
RT0402FRE07750RL
Manufacturer:
YAGEO
Package:
0402
Batch:
Datasheet:
Description:
RES SMD 750 OHM 1% 1/16W 0402
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 47566
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr YAGEO
Series RT
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Tolerance ±1%
Resistance 750 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±50ppm/°C