RT0603BRC0711R5L
YAGEO
Product No:
RT0603BRC0711R5L
Description:
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/10W 0603
Features -
Tolerance ±0.1%
Resistance 11.5 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0603
Temperature Coefficient ±15ppm/°C