RTD-1524/HP-R
Recom Power
Product No:
RTD-1524/HP-R
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-24V 2W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RTD (2W)
Package Tape & Reel (TR)
Features SCP
Efficiency 85%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 2 W
Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.60" L x 0.37" W x 0.35" H (15.2mm x 9.3mm x 9.0mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 2 -24V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 42mA, 42mA