RTO050CR0500FTE1
Vishay Sfernice
Product No:
RTO050CR0500FTE1
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Package:
TO-263 (D²Pak)
Batch:
Datasheet:
Description:
RTO 50 C U05 1% TU50
User Guide
Mfr Vishay Sfernice
Series RTO 50
Package Tube
Features Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 50 mOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 50W
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Size / Dimension 0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Temperature Coefficient ±150ppm/°C