RTS-053.3/P-R
Recom Power
Product No:
RTS-053.3/P-R
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RTS (2W)
Package Tape & Reel (TR)
Features SCP
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 2 W
Package / Case 8-SMD Module, 5 Leads
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.50" L x 0.37" W x 0.35" H (12.8mm x 9.3mm x 9.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 606mA