RV-0505D/P/R6.4
Recom Power
Product No:
RV-0505D/P/R6.4
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 2W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RV/R (2W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 82%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Package / Case 24-DIP Module, 14 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RV-0505
Voltage - Isolation 6.4 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 200mA, 200mA