RV-1515D/P/R6.4
Recom Power
Product No:
RV-1515D/P/R6.4
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 2W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RV/R (2W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 86%
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 2 W
Package / Case 24-DIP Module, 14 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RV-1515
Voltage - Isolation 6.4 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Input (Min) 13.5V
Current - Output (Max) 66mA, 66mA