RV201K20T
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RV201K20T
Description:
MOV, 200V (Vn), 10%, 20mm
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Energy 95J
Series RV
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 20mm
Product Status Active
Current - Surge 6.5 kA
Maximum AC Volts 130 V
Maximum DC Volts 170 V
Number of Circuits 1
Base Product Number RV201K
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 220 V
Varistor Voltage (Min) 180 V
Varistor Voltage (Typ) 200 V
Capacitance @ Frequency 2000 pF @ 1 kHz