RW-123.3S/SMD
Recom Power
Product No:
RW-123.3S/SMD
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
User Guide
Mfr Recom Power
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RW-S (3W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency 70%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 3 W
Package / Case 24-SMD Module, 13 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 1.26" L x 0.57" W x 0.40" H (32.0mm x 14.5mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RW-123.3
Voltage - Isolation 1 kV
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 650mA