Home / DC DC Converters / RW2-053.3D/H2/SMD
RW2-053.3D/H2/SMD
Recom Power
Product No:
RW2-053.3D/H2/SMD
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 2W
Type Isolated Module
Series ECONOLINE RW2 (2W)
Package Tube
Features SCP
Efficiency -
Applications ITE (Commercial), Medical
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 2 W
Package / Case 16-SMD Module, 6 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.95" L x 0.57" W x 0.40" H (24.2mm x 14.5mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Base Product Number RW2-053.3
Voltage - Isolation 2 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 9V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 250mA, 250mA