S0402-10NF2E
API Delevan Inc.
Product No:
S0402-10NF2E
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Package:
0402 (1005 Metric)
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 10NH 475MA 210MOHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Drum Core, Wirewound
Series S0402
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq 20 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±1%
Inductance 10 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Material - Core Alumina
Size / Dimension 0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Current Rating (Amps) 475 mA
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.9GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz