S0402-56NF2E
API Delevan Inc.
Product No:
S0402-56NF2E
Description:
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Ratings -
Q @ Freq 21 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±1%
Inductance 56 nH
Material - Core Alumina
Size / Dimension 0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
DC Resistance (DCR) 1Ohm Max
Current Rating (Amps) 100 mA
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.7GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz