S0603-271NJ2C
API Delevan Inc.
Product No:
S0603-271NJ2C
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Package:
0603 (1608 Metric)
Batch:
Datasheet:
Description:
FIXED IND 270NH 200MA 2.2OHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Drum Core, Wirewound
Series S0603
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq 22 @ 100MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 270 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core Alumina
Size / Dimension 0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
DC Resistance (DCR) 2.2Ohm Max
Current Rating (Amps) 200 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 900MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz