S0603-8N2G3E
API Delevan Inc.
Product No:
S0603-8N2G3E
Description:
FIXED IND 8.2NH 700MA 150MOHM SM
Ratings -
Q @ Freq 24 @ 250MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±2%
Inductance 8.2 nH
Material - Core Alumina
Size / Dimension 0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Current Rating (Amps) 700 mA
Height - Seated (Max) 0.040" (1.02mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 4.8GHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz