S1008-272J
API Delevan Inc.
Product No:
S1008-272J
Description:
FIXED IND 2.7UH 365MA 850MOHM SM
Ratings -
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Shielding Shielded
Tolerance ±5%
Inductance 2.7 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
DC Resistance (DCR) 850mOhm Max
Current Rating (Amps) 365 mA
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 55MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz